تعریف سی ان سی و چگونگی کنترل آن

تعریف سی ان سی و چگونگی کنترل آن

 تعریف ماشین های کنترل عددی

به ماشین منترل عددی اصطلاحا ماشین CNC گفته می شود. که اتوماتیک بوده و توسط سیستم کنترل و یا کامپیوتر کنترل می شوند . این ماشینها قادرهستند مسیرهای پیش بینی شده را به اندازه مورد نیاز با سرعت و پیشروی مشخص که توسط یک سری دستورات که در قالب حروف و ارقام از طریق دستگاه کنترل NC و یا از طریق کامپیوتر CNC انجام میگیرد، حرکت نمایند .
خدمات فرز سی ان سی چوب را بیشتر بشناسید:
خدمات فرز سی ان سی چوب که با دستگاه های فرز cnc چوب یا همان فرز سی ان سی چوب ارائه داده می شود شامل دکوراسیون و دیزاین داخلی، صنایع تزئینی، قالب سنگ مصنوعی، تابلوهای منبت کاری و..... می باشد.

سیستم کنترل محرکه موتور سه نظام :
محور یک ماشین افزار CNC باید با سرعت منظم و ثابت بچرخد که برای بدست اوردن این نتیجه باید سیستمی داشته باشیم که از یک موتور قوی D.C تشکیل و به سیستم کنترل الکترونیکی متصل باشد که سرعت آن را موقعی که سایر پارامتر ها مثل گشتاور، ولتاژ شبکه برق و غیره تغییر می کند ثابت نگه دارد.
مبدل سرعت بوسیله یک سرعت سنج که ولتاژی مناسب به تعداد چرخش ها را تولید میکند، تشکیل میشود. و یا به وسیله یک رمز کننده افزایشی که تعداد پالسهای معین برای هر چرخش را ایجاد میکند تشکیل یافته است . سیستم کنترل الکترونیکی یک علامت ورودی را که دارای یک سرعت معین است دریافت میکند این سرعت با سرعتی که بوسیله مبدل اندازه گیری شده مقایسه میگردد وسیستم کنترل توان الکتریکی لازم جهت ایجاد سرعت خواسته شده به موتور سه نظام می رساند.
محور یک ماشین افزار معمولی از طریق الکترو موتور A.C با جریان متناوب کار میکند به یک جعبه دنده متصل بوده و سرعت های مختلف محور اصلی را تامین می کند.
تنظیم محور ها :
همانطور که سرعت چرخش سه نظام باید به دقت تنظیم شود . محور های ماشین کاری هم باید با دقت کنترل گردد که هر موقعیت در ماشینهای تراش با دو محور تعریف میشود X.Z و در مورد ماشین های فرز هم موقعیت با سه محور یا بیشتر تعریف و مشخص میگردد.(X.Y.Z)
روش های کنترل محور ها : 1- سیستم کنترل حلقه باز 2- سیستم کنترل حلقه بسته
سیستم کنترل حلق باز:
در سیستم مدار باز علائم الکتریکی ایجاد شده به نحوی به موتور محرکه مرحله ای متصل میگردد و محور آنها را به اندازه ای مشخص در مقابل هر پالس به گردش در می آورد . معمولا هر یک از علائم پالس محور موتور مرحله ای را به اندازه 1.8 دوران میدهد. بنابراین جهت یه دور کامل محور موتور تعداد پالس 200 پالس لازم است .محور موتورمرحله ای توسط یک دنده کاهنده به پیچ راهنمای میز ماشین متصل میگردد. برای مثال، اگر گام پیچ راهنمای یک ماشین 5mm باشد و نسبت کاهش توسط کاهنده 5/2 باشد جابجایی 0.01 در میز خواهیم داشت .لذا با کنترل سرعت انتقال پالس، سرعت دورانی موتور مرحله ای در نهایت سرعت پیشروی و جابجایی میز ماشین کنترل عددی گردد.
سیستم کنترل مدار بسته:
در سیستم مدار بسته علاوه برآنچه که در سیستم مدار باز گفته شد حرکت محور ماشین به طور دائم اندازه گیری میگردد و اطلاعات مربوط به مرکز کنترل باز میگردد در مرکز کنترل این اطلاعات با علائم ارسالی مقایسه میگردد و در صورتی که با هم تطابق داشته باشند ارسال علائم متوقف میشود و در غیر این صورت ارسال علائم آنقدر ادامه می یابد تا جاییکه با علائم ارسالی برابر شود.
سیستم های مدار بسته به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم میگردد. درروش غیر مستقیم کنترل کننده علائم خروجی موتور محرکه را اندازه گیری می نماید . در این روش اگر چه یک روش مداربسته می باشد ولی دقت چندانی ندارد. در روش مستقیم کنترل کننده حرکت نهایی میز دستگاه را اندازه گیری میکنند که بسیار دقیق تر میباشد.
اصولا سیستم کنترل مدار بسته را میتوان باسیسم کنترل حرارت مرکزی مقایسه نمود. اگر درجه حرارت اندازه گیری شده با درجه حرارت تنظیم شده روی ترموستات یکی باشد هیچ عملی انجام نمیگیرد همانطوری که در میز ماشین کنترل عددی در موقعیت مقرر شده با موقعیت اندازه گیری شده هماهنگ باشد. ولی به محض اینکه درجه حرارت تغییرنماید بلافاصله مشعل حرارت مرکزی روشن گردیده و درجه حرارت بالا خواهد رفت تا بردرجه تنظیم شده منطبق گردد.آنگاه مشعل به طور اتوماتیک خاموش خواهد شد همانطوری که موتور محرک میز کنترل عددی به محض اینکه موقعیت اندازه گیری شده با موقعیت خواسته شده تطبیق نماید، می ایستد. علاوه بر وسائل کنترل کننده موجود در سیستم کنترل مدار بسته، یکی دیگر از تفاوتهای عمده سیستم کنترل مداربسته با مدار باز در نوع موتور محرکیست که بکار گرفته میشود . موتور مرحله ای که در سیستم مدار باز استفاده میشود در سیستم مدار بسته از موتور الکتریکی جریان مستقیم و یا موتورهای هیدرولیکی و یا بادی استفاده میگردد.
تنظیم محور در ماشین:
این عمل از طریق اهرم هایی که در جعبه بار تعبیه شده است با توجه به تابلو مربوط به بار ، پیشروی مناسب کار انتجاب گردیده که توسط پیچ راهنما و میله هادی که به سپورت دستگاه متصل است انجام میگیرد و اپراتور را قادر میسازد که با انتخاب صحیح، میز دستگاه را جهت طولی و عرضی بطور اتوماتیک و یا دستی به کارگیرد.
پیچ ساچمه ای:
در ماشین های کنترل عددی برای به حرکت در اوردن سپورت از پیچ ساچمه ای استفاده می شود . این پیچ امکان انتقال سرعت سریع و کنترل دقیق محورها را موجب میگردد این پیچ با درجه دقت بالا و اصطکاک کمتر و مطمئن ساخته میشود.
در اوایل تولید کنندگان ماشینهای کنترل عددی برای به حرکت در اوردن محور ها از محرکه های هیدرولیکی و پنوماتیکی که با درجه دقت بالای قابل کنترل بودند، نیز استفاده میکردند.
در ادامه وب سایت Ehsanart.ir سعی بر این دارد که مقالات تخصصی در خصوص انواع خدمات سی ان سی چوب و کلیه کارهایی که با دستگاه های فرز cnc چوب یا فرز سی ان سی چوب انجام می شود را به اختصار برای شما مشتریان عزیز به اشتراک بگذارد.