آشنایی با سی ان سی

آشنایی با سی ان سی

سی ان سی cnc یا همان ماشین کنترل عددی Numerical Computer Control .

به ماشینی گفته می شود که از اعداد دستور میگیرد .

 انواع سی ان سی

سی ان سی ها از از حیث تعداد محور قابل دسته بندی هستند. آنها را نام می بریم:
۱ – سی ان سی دو محور
۲ – سی ان سی سه محور
۳ – سی ان سی چهار محور
۴ – سی ان سی پنج محور
۵ – سی ان سی شش محور
۶ – ربات ها

سی ان سی در صنعت

سی ان سی cnc ها انواع مختلفی دارد در این مبحث بیشتر اطلاعات کاربردی و کاربرد سی ان سی ها ارائه می دهیم .

سی ان سی  (CNC)  قطعه کار ثابت

سی ان سی هایی که دکل متحرک دارند، cnc قطعه کار ثابت می نامند. این سی ان سی cnc همیشه مجهز به سیستمی برای انجام کار می باشد. سی ان سی ها می توانند بین دو تا پنج محور حرکت نمایند و همیشه حامل یک ابزار اجرایی می باشد. که این ابزار اجرایی کار را روی قطعه کار انجام می دهد و با توجه به این ابزار اجرایی یک سی ان سی CNC نام گذاری می شود . برای مثال
چند نمونه سی ان سی با اجزاهای اجرایی متفاوت را نام می بریم :

سی ان سی هایی (CNC)که حامل نازل لیزر باشند را سی ان سی لیزر و سی ان سی هایی که حامل نازل آب باشند را سی ان سی واترجت و سی ان سی  که حامل چند نوع اسپندیل می باشد را سی ان سی فرز وسی ان سی هایی که حامل نازل پلاسما باشند را سی ان سی پلاسما می نامند .

انواع سی ان سی و خدمات سی ان سی

 فرز cnc خود به چند دسته تقسیم می شود :

  • سی ان سی چوب و فلزات نرم.
  • سی ان سی سنگ
  • سی ان سی شیشه .
  • سی ان سی  فلزات سخت وآهنی

 

در ادامه به معرفی انواع سی ان سی فرز میپردازیم:

سی ان سی چوب و فلزات نرم

این دسته از سی ان سی ها جزء سی ان سی های سبک می باشد .سی ان سی های فرز چوب می تواند با یک و یا چند اسپندیل به صورت تخت ، سیستم روتاری و یا هر دو با هم ساخته شود .سی ان سی های فرز cnc چوب عموماً بین ۳ تا ۵ محور هستند. فرز سی ان سی چوب در بازار به دو قسمت تقسیم می شود :

  1-سی ان سی ام دی اف

2-سی ان سی منبت

CNC MDF(سی ان سی ام دی اف)

  • cnc ام دی اف بیشتر با سه محور کار می کند و دارا ی یک اسپندیل با میز و کیوم و یا بدون میز و کیوم ساخته شود .همچنین می تواند مجهز به اسپندیل با تعویض ابزار اتوماتیک یا همان tool changer ساخته شود و این ابزار سرعت کار دستگاه را با لا می برد.

سی ان سی منبت

 سی ان سی منبت غالبا با چند اسپندیل ساخته می شود زیرا منبت کاری روی چوب به مراتب زمان بر تر است نسبت کار سی ان سی ام دی اف و غالباً نیازی به میز های چهار متری که دستگاه بتواند در تمام آن حرکت کند نیست در تعداد ۶ اسپندیل ، ۸ اسپندیل ، ۱۰ اسپندیل و ۱۲ اسپندیل ساخته می شود  و ۸ کله cnc مرسوم ترین خدمات سی ان سی منبتمی باشد .سی ان سی منبت ۸ کله cnc زمانی بیشترین کارایی را دارد که به صورت چهار محور ساخته شودد و با پیشرفت های حاصله در این صنعت امروزه می توانند به طور هم زمان روی اجسام تخت و مدور منبت انجام دهد .مانند تابلو و ظروف چوبی ومجسمه های چوبی  که البته قطعات مدور توسط خدمات سی ان سی روتاری انجام میشود

سی ان سی (CNC) سنگ

سی ان سی سنگ همیشه دارای یک حوضچه آب می باشد و قطعه کار می بایست در محیطی غوطه ور در آب باشد و نیز همچنین با پاشش سطحی آب روی ابزار در حال کار سی ان سی ابزار سی ان سی سنگ می بایست خنک شود ..سی ان سی فرز سنگ جزء سی ان سی ها ی قدرتمند با سرعت پایین میباشد  و با توجه به سختی سنگ همیشه دارای اسپندیل نسبتاً قدرتمند است و  عموماً مجهز به یک سیستم انتقال قدرت قدرتمند و با دقت است (دنده شانه مورب)با توجه به سختی سنگ از ابزار های خاصی استفاده میشود .ابزار ها عموماً از تنگستن کار باید ، الماسه ، و سود الماسه ساخته می شود

سی ان سی شیشه

سی ان سی شیشه در حیث ساختاره سازه بسیار نزدیک به سی ان سی سنگ است.

سی ان سی فلزات سخت

سی ان سی فلزات سخت و آهنی عموما در سایز ها ی کوچک و از فلزات سخت و آهنی بسیار سخت و قدرتمند ساخته می شود و از نظر وزن و قدرت قابل قیاس با سی ان سی های چوب CNCو سنگ نمی باشد وبه مراتب دقت بالاتری نسبت سی ان سی چوب و سنگ دارد

سی ان سی واتر جت

سی ان سی واتر جت به سی ان سی( CNC)  گفته می شود که دارای یک پمپ فشار قوی یک نازل آب باشد که روی دکل آن نصب است و مثل بقیه سی ان سی ها توسط کنترلر هدایت می شود . واتر جت یک سی ان سی دو محور می باشد و عموما برای برش کاری فلزات و سنگ استفاده می شود ، به دلیل نازک بودن خط برش واتر جت از آن برای برش کاری سنگ با دقت بالا و ساخت معرق سنگ بسیار استفاده می شود و می تواند سنگ و فلزات را تا ده سانتی متر برش دهد .سی ان سی واتر جت می تواند مواد دیگری مثل سرامیک و سنگ ، فلزات ، پلاستیک ها و … برش دهد و چون این کار را بدون ایجاد حرارت انجام می دهد تغییری در خاصیت فلز و دیگر مواد ایجاد نمی کند.

سی ان سی لیزر

سی ان سی لیزر به سی ان سی گفته می شود که دارای یک منبع تولید لیزر و یک ساختار سی ان سی باشد. در دو محور حرکت می کند منبع تولید لیزر باعث می شود که سی ان سی لیزر به همان اسم نامگذاری شده مثلا سی ان سی لیزر مجهز به منبع لیزر co2 در اثر برخورد الکترون های ، آرگون و ……ایجاد می شودو به نام سی ان سی لیزر co2معروف است .

1-سی ان سیلیزر ND yag

این کلاس لیزر بیشتر روی فلزات تأثیر گذار بوده و برای حکاکی و برش کاری روی فلزات استفاده می شود .

 

2-سی ان سیلیزر RF

این کلاس سی ان سی لیزر بسیار نزدیک به لیزر Co2 می باشد البته با دقت و قدرت بیشتر ، در لیزر Co2 به دلیل وجود تیوپ شیشه ای نمی توان توان دستگاه لیزر را بیش تر از ۱۸۰ ولت بالا برد اما در لیزر RF به دلیل وجود تیوپ فلزی می توان توان دستگاه را تا ۴۰۰ یا ۵۰۰ وات بالا برد .

 

3-سی ان سیلیزر Fiber

این کلاس سی ان سی لیزر از حیث نوع لیزر بسیار نزدیک به لیزر ND yag می باشد با این تفاوت که بازده و ( راندمان ) این نوع لیزر (Fiber) بسیار بالاتر از لیزر ND yag می باشد و برای حکاکی و برش کاری روی فلزات و غیر فلزات استفاده می شود . این کلاس لیزر (Fiber ) دارای چهار متغیر می باشد و این موضوع می تواند کمک کند به طیف موادی که دستگاه لیزر می تواند روی آن کار کند .

سی ان سی پلاسما 

سی ان سی پلاسما به سی ان سی گفته می شود که یک یا چند نازل پلاسما را با خود حمل کند و از کامپیوتر دستور بگیرد ،عمدتا برای برش کاری فلزات استفاده می شود، بسیار نویز پذیر بوده  حذف ، کنترل نویز در سی ان سی ها ی پلاسما بسیار اهمیت دارد .این سی ان سی ها بیشترین نویز را در بین سی ان سی کار ها دارد باعث اختلال در سیستم کنترلر دستگاه می شود .

سی ان سی UV

این کلاس لیزر بسیار کارایی دارد می تواند با طول موج کم کارایی بالایی دارد و می تواند کاربرد های صنعتی ، غذایی و دارویی داشته باشد .

  • لیزر UV می تواند روی فلزات و غیر فلزات حکاکی و برش کاری داشته باشد .
  • لیزر V می تواند روی مواد غذایی و دارویی هم حکاکی و برش کاری داشته باشد.

 

این مقاله ادامه دارد....