همه چیز درباره cncچوب

همه چیز درباره cncچوب

 

یکی از راهکار های نوین در امر برش چوب ،برش سی ان سی چوب می باشد.

سی ان سی یا همان دستگاه برش cnc چوب دستگاهی است که از یک کنترل گر عددی برای برش چوب و انواع فلزات استفاده می کند.

در مبحثی کوتاه صفر تا صد نکات کاربردی درباره سی ان سی چوب و منبت ،نکات پنهانی در مورد طراحی چوب سی ان سی و قیمت دستگاه سی ان سی کوچک و خانگی توضیح خواهیم داد.

برش سی ان سی چوب از مزایای فوق العاده مثل سرعت ،دقت عمل و ظرافت دربرش برخوردار است.

دستگاه های سی ان سی برش چوب قابلیت انجام عملیات های منبت کاری ، معرق کاری و برش بر روی قطعات نرم و نیمه سخت همچون چوب ، ام دی اف ، انواع پلاستیک و آلمینیوم را دارند.

نکات بسیار کاربردی در سی ان سی چوب ومنبت:

حرکت ابزار دستگاه سی ان‌ سی چوب در راستای محورهای" x، y و z "کنترل می شود.

. بر حسب نیاز کارگاهی در طیف گسترده‌‌ای از لحاظ قیمت و امکانات انواع سی ان سی چوب طراحی و ساخته می‌شوند ولی بطور کلی از یک ساختار و تکنیک تبعیت می‌کنند. این دسته از سی ان سی ها بیشتر برای برش کاری  و حکاکی روی صفحات چوب و ام دی اف وخدمات سی ان سی منبت کاربرد دارد.

اصلی ترین موارد درباره دستگاه سی ان سی چوب و منبت:

1-ابعاد میز کارگیر

 میز کارگیر و ریلها و واگنهای جابجا کننده و همچنین سیستم انتقال قدرت ( دنده شانه ای، چرخ دنده، گیربکس،تسمه فولی و یا بال اسکرو و متعلقات دانست)  و عملکرد آن یکی از مهمترین قسمتها است.

2- دقت دستگاه

1- دقت در قطعات به تنهایی تکمیل کننده کار نیست بلکه دقت در اجرا و ساختار نصب و موازی سازی ریل ها نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است.

2-اگر اسمبل مکانیک دستگاه با دقت بالایی انجام نشود در حین کار در سیستم تنش ایجاد شده و علاوه بر این که دقت کار مطلوب نخواهد بود عمر قطعات را نیز کاهش خواهد داد.

3- مولفه های الکترونیکی دستگاه منشعب می‌شود. مواردی همچون موتور های سروو و یا استپ موتور (پله ای) و کنترلر و ... که قسمت های موثر در این بخش هستند و باید هنگام خرید و یا ساخت دستگاه به آن توجه داشت.

 

 3-سرعت دستگاه

یکی از نکات خیلی مهم در انتخاب یک فرز  CNCسرعت دستگاه می باشد. که سرعت دستگاه وابسته به توان موتورهای استپر و سروو دارد و عموماً سرعت در سیستم هایی که از سروو موتور ها بهره می‌برند قابل مقایسه با استپر نیست.

به طور کلی این نوع استفاده از دستگاه است که میزان دقت و سرعت را در آن مشخص میکند. وزن میز را نیز نباید فراموش کرد که سنگین بودن آن می‌تواند دامنه لرزش دستگاه را کاهش دهد. یک دستگاه سی ان سی تخت می‌تواند از یک اسپیندل آب خنک که عمر خیلی بیشتری نسبت به نمونه هوا خنک دارند بهره ببرد و یا میتواند از سیستم تعویض خودکار ابزار بهره ببرد که سرعت عملکرد دستگاه را چندین برابر می‌کند.

 همچنین یک سی ان سی تخت میتواند از یک میز با امکان وکیوم بهره ببرد که این خاصیت باعث میشود قطعه هنگام کار ازجای خود نلغزد.

سی ان سی چوب و نکات پنهانی آن:

نکاتی که یک سی ان سی کار باید بداند.

4-کنترلر:

مهمترین موضوع در انتخاب دستگاه برش سی ان سی و هر دستگاه سی ان سی دیگری داشتن کنترلر استاندارد است که در ذیل به مزایای کنترلر استاندارد میپردازیم

1-مهمترین مزیت کنترلر استاندارد فراوانی در بازار خدمات پس از فروش است.

2-پشتیبانی از دی جی کد های استاندارد که از نرم افزار های مختلف گرفته میشود

3-اکثر دستگاهای موجود در ایران دارای کنترلر هایی هستند که دارای پورت یو اس بی برای کنترلر استفاده میکنند.

مشکلی که در این دستگاها مشاهده میشود قطع ارتباط بین کنترلر و کامپیوتر در حین استفاده از پلاسما است. که در حین ورود نویز پلاسما و افزایش ولتاژ کامپیتور بلافاصله پورت های یو اس بی را مسدود میکند و موجب قطع ارتباط بین کنترلر و کامپوتر میشود. برای این منظور استفاده از کنترلر هایی که از پورت لن برای ارتباط با کامپیوتر استفاده میکند بهترین راه حل است.

5-کاربری اسان

مهمترین موضوع در این رابطه استفاده از نرم افزار های تخصصی و به روز است که کمک بزرگی برای راحتی کاربر و سرعت در انجام کار است.مکانیک ساده در استفاده از دستگاه و استفاده از کلید ها برای تمام فرمان های ضروری از روی پنل ضروری به نظر می رسد.البته از ریموت کنترل بی سیم نیز میتواند بهترین کمک کاربر کند. تخلیه و بارگیری راحت میز کار بدون اسیب به دستگاه نیز باید مد نظر گرفت.

 

قیمت دستگاه سی ان سی کوچک و خانگی:

1-دستگاه سی ان سی خانگی بیشتر برای مصارف سرگرمی، آموزشی و ساخت ماکت استفاده می شود.

2-اندازه میز کار سی ان سی خانگی حدود 15 تا 30 سانتی متر مربع متفاوت است.

3-سی ان سی کوچک و خانگی نمی تواند نیازهای صنعتی و کارگاهی شما را برآورده کند.

با این وجود اگر می خواهید با نحوه کار دستگاه آشنا شده یا برای امور آموزشی از آن استفاده کنید، می تواند این محصول را تهیه کرده و جیبتان هم خالی نشود. از آنجایی دستگاه قیمت سی ان سی به شدت به دلار وابسته است و قیمت دلار نیز هر روز در حال تغییر است، قیمت ها به دلار عنوان می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخن پایانی:

در صورتی که بدون توجه به نیازهای خود و بررسی دقیق خصوصیات دستگاه سی ان سی اقدام به خرید آن کنید، ممکن است نه تنها سودی عاید شما نشود، بلکه سرمایه خود را از دست دهید. با تحقیق و اطلاعات کامل نسبت به خرید این دستگاه اقدام کنید. امیدواریم نکات ذکر شده در مورد برش cnc چوب برای شما مفید و همچنین کاربردی بوده باشد. در نهایت باید توجه داشته باشید که دستگاه سی ان سی همان قدر که برای یک حرفه و صنعت مفید است، می تواند به همان اندازه نیز مضر باشد. در ادامه حتما درباره ی خدمات سی ان سی منبت  بیشتر  صحبت خواهیم کرد.